مزایا و معایب استفاده از توربو شارژر خودرو

Advantages and disadvantages of using a turbocharger

مزایا و معایب استفاده از توربو شارژر خودرو

معایب استفاده از توربو شارژر

۱. تأخیر در پاسخ عملکرد توربو شارژر زمانی که در خودروهای توربو شارژ پدال گاز را فشار می‌دهید، تأخیر کوتاهی در پاسخ به عمل خود دریافت می‌کنید. این اتفاق معمولاً در زمانی رخ می‌دهد که خودرو با دور پایین حرکت می‌کند و راننده قصد دارد سرعت را افزایش دهد، اما این اقدام پاسخ کندی دریافت می‌کند که منجر به رخ‌دادن حالتی به اسم «لگ تأخیر» می‌شود.

۲. هزینه تعمیر و نگهداری بالای سیستم توربو شارژ سیستم‌های توربو شارژ پیچیدگی زیادی دارند و باتوجه‌به اجزای کامل و قطعات فراوانی که دارند، فهمیدن مشکل و عیب آن‌ها به‌مراتب سخت‌تر از مدل‌های معمولی است که این مسئله باعث می‌شود در صورت خرابی موتور، تعمیر آن بسیار پرهزینه باشد. ضمناً نباید فراموش کرد که برای تعمیر موتورهای توربو شارژ باید به افراد متخصص در این حوزه مراجعه و از سپردن کار به مکانیک‌های نابلد، شدیداً پرهیز کنید.

۳. تفاوت در سبک رانندگی خودروهای توربو شارژ برای تولید بازدهی بالاتر، نیاز به کنترل دقیق و منظم دریچه گاز دارند. کنترل این قسمت باعث می‌شود که پدال گاز را با شدت فشار ندهید. اگر از یک سیستم توربو شارژ تقویت‌شده استفاده می‌کنید، سیلندرها، سوخت را با سرعت بالاتری می‌سوزانند. این امر باعث ضعف موتور می‌شود، پس اگر سابقه رانندگی با خودروهای تنفس طبیعی دارید، بهتر است روش رانندگی خود را تغییر دهید؛ بنابراین تنها در صورت تغییر سبک رانندگی است که می‌توانید از این خودروها راندمان خوبی بگیرید.

مزایای استفاده از موتورهای توربو شارژ

۱. کاهش صدای موتور از آن جایی که هوا در سیستم توربو شارژ به‌وسیله شفت‌ها و قسمت‌های دیگر فیلتر می‌شود، صدای موتور کاهش می‌یابد. با این که این فرایند با تصفیه همراه است، اما صدای موتور کمتر شنیده می‌شود. به‌طورکلی می‌توان گفت پیشرانه‌های توربو شارژ کلاً صدای کمی دارند.

۲. بهبود مصرف سوخت سیستم‌های توربو شارژ می‌توانند با مصرف انرژی کمتری نسبت به موتورهای تنفس طبیعی، قدرت بیشتری تولید کنند. این تکنولوژی باعث شده که استفاده از موتورهای کوچک‌تر و سبک‌تر با راندمان بالاتر راحت‌ شود. امروزه اکثر کمپانی‌های نامدار و معتبر دنیا از سیستم توربو شارژ در خودروهای خود استفاده می‌کنند چرا که این سیستم به محیط‌ زیست خسارت کمتری وارد می‌آورد و هزینه‌های مصرف سوخت آن کمتر است.

۳. گشتاور بالاتر پیشرانه‌های توربو شارژ بسیار کوچک هم قابلیت تولید گشتاور بسیار بالایی دارند و این میزان در صورت کاهش محدوده دور، بیشتر هم می‌شود. این فرایند نشان می‌دهد که این موتورها بسیار قوی هستند. این ویژگی در سرعت‌های بالا و پایین به‌خوبی خود را نشان می‌دهد و برتری این سیستم‌ها را در مقابل موتورهای با تنفس طبیعی، به رخ می‌کشد.

۴. قدرت بیشتر توربو شارژ به‌واقع تجلی قدرت بیشتر است. می‌توان گفت که این سیستم‌ها نسبت به موتورهای تنفس طبیعی به‌مراتب قدرت بیشتری تولید می‌کنند، چرا که در این سیستم هر ضربه پیستون، نسبت به پیشرانه تنفس طبیعی قدرت بالاتری ارائه می‌دهد. این ویژگی موتورهای توربو شارژ باعث شده آن‌ها در خودروهای امروزی نیز بیشتر استفاده شوند.

با تکنیک توربو به روز باشید .
هیچ داده ای یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *